‘बिर्तामोड खानेपानीको निर्वाचनमा यसकारण हाम्रो टिमले जित्न आवशयक छ’ लोकतान्त्रिक समूह अध्यक्ष पदका उम्मेदवार जलकुमार गुरुङ

बिर्तामोड साना शहरी खानेपानी तथा सरसफाई उपभोक्ता संस्थाको आगामी मंसीर २५ गते नयाँ कार्यसमिति चयनका लागि निर्वाचन हुँदैछ । उक्त निर्वाचनका लागि लोकतान्त्रिक समूह र प्रगतिशील प्यानलले आइतबार उम्मेदवारी दर्ता गराएका छन् । लोकतान्त्रिक समूहबाट जलकुमार गुरुङको नेतृत्वमा उम्मेदवारी घोषण गरिएको छ भने प्रगतिशील प्यानलबाट ज्ञानुराम प्रसाईंको नेतृत्वमा उम्मेदवारी घोषण गरिएको छ । दुबै समूहले जित्ने दाबी गरिरहेका छन् । यसै सन्दर्भमा दुबै समूहका अध्यक्षका उम्मेदवारसँग गरिएको कुराकानीको अंश

jalkumar

‘पाइपलाइन बिस्तार गरी उपभोक्तालाई पर्याप्त पानी पु¥याउँछौं’
जलकुमार गुरुङ अध्यक्ष पदका उम्मेदवार, लोकतान्त्रिक समूह

साना शहरी खानेपानी तथा सरसफाई उपभोक्ता संस्थाको अध्यक्ष पदका लागि तपाईको उम्मेदवारी किन ?

बिर्तामोड खानेपानीका लागि मेरो लगाव छ । त्यो आम उपभोक्ताले देखेका छन् । यहाँका उपभोक्ताले मलाई हिजोका दिनमा सदस्य हुँदै दुई कार्याकालसम्म सचिवको जिम्मेवारी निर्वाह गर्ने अवसर दिए । त्यो बेलादेखि नै मैले गरेको काम रुचाएर होला मलाई अध्यक्ष समेत बनाए ।

फेरि पनि बिर्तामोड खानेपानीलाई उत्कृष्ट बनाउन जलकुमार गुरुङ नै चाहिन्छ भन्ने सबैको भावना रहेछ । म अध्यक्ष हुँदा मात्र खानेपानी उत्कृष्ट हुने होइन । तर, हिजोका दिनमा मैले गरेको देन यहाँका उपभोक्ताले मूल्याङ्कन गरेका रहेछन् । खानेपानीलाई राम्रो तुल्याउन दिनरात खटेर गरेको अथाह मेहनतका कारण आज मलाई यही बिर्तामोड नगरबासी, अर्जुनधाराका आम उपभोक्ताले खानेपानीमा फेरि पनि जलकुमार चाहिन्छ भनेकाले मेरो उम्मेदवारी हो ।

हिजोका दिनमा तपाईले के–के चामत्कारिक काम गर्नुभयो र रुचाएका होलान् उपभोक्ताले ?

 तपाईलाई पनि थाह नै छ धेरै लामो समयसम्म यहाँका उपभोक्ताले शुद्ध खानेपानी प्रयोग गर्न पाइरहेका थिएनन् । २०५१ सालमा संस्था स्थापना भए पनि मुस्किलले यो संस्था चलेको थियो । बिर्तामोड खानेपानीका अभिभावक टोरुप प्रसाईको देनका कारण आज हामी यो ठाउँमा छौं र यो गर्छाैं त्यो गर्छाैं भनिरहेका छौं । हिजोका दिनमा टोरुप प्रसाईले खानेपानीका लागि यस्तो त्याग र समर्पण नगरेको भए आज पनि बिर्तामोडमा खानेपानीको लागि समस्या उस्तै हुन्थ्यो होला । खानेपानीका लागि जब संस्था स्थापना भयो ।

विस्तारै सबैतिर पानी पु¥याउन थालियो । बिर्तामोड दिन प्रतिदिन सहरीकरण हुँदै गयो । पानीको माग पनि बढ्दै गयो । सधँै खानेपानीको अभाव हुँदै गयो । त्यस्तो अवस्थामा पनि मेरो नेतृत्वको टिमले बिर्तामोडलाई सधै सफा र शुद्ध खानेपानी २४ संै घण्टा उपलब्ध गराउन सफल भएको बिर्तामोडबासीका लागि छर्लङ्ग छ । पहिला एकतले दुईतले घरमा पनि पानी पुग्दैन थियो । अहिले पाँच–छ तले घरमा पनि पानी सहजै चलेको छ । अहिले हामीले गरेको काममा यहाँका उपभोक्ता पूर्णरुपमा सन्तुष्टि छन् ।

चुनाव जित्ने आधार चाही के छ तपाईको ?

मेरो जित्ने आधार भने कै उपभोक्ता हो । उपभोक्ताले नै मलाई पुनः एकपटक अध्यक्षमा उठ भनेकाले अध्यक्षका लागि उम्मेदवारी हो । यदि उपभोक्ताले मलाई साथ दिएका थिएनन् भने म जबरजस्ती उठेर मात्रै हुँदैन थियो ।

त्यसकारण आम उपभोक्ताले मलाई रुचाएका कारण म अध्यक्षका लागि एक पटकलाई चुनावी मैदानमा आएको हुँ । अहिलेको कार्यसमितिले गरेको काम कर्तव्यकै कारण खानेपानी विगत दुई वर्षदेखि देशमै उत्कृष्ट छ । यदि हामीले नराम्रो काम गरेका थियांै भने हामीलाई उपभोक्ताले खबरदारी गरिहाल्नु हुन्थ्यो नि । आम उपभोक्ताको साथकै कारण मलाई चुनाव जित्न समस्या छैन ।

आफ्ना प्रतिष्पर्धीलाई कुन रुपमा लिनुभएको छ नि ?

असान्र्द्भिक कुरा गरेर हुँदैन । निर्वाचनमा प्रतिष्पर्धा हुन्छ नै । यो राजतीतिक गर्ने थलो होइन । उपभोक्ताको मन जसले जितेको छ उसलाई रुचाइएको हुन्छ । तसर्थ, ज्ञानुजी आफ्नै एजेण्डा लिएर हिँड्नु भएको छ, म आफ्नै एजेण्डामा छु । मेरो एजेण्डा भनेकै आम उपभोक्ताको घरमा कसरी सहज र सरल रुपमा पानी पु¥याउन सकिन्छ भन्ने नै हो । झट्ट सुन्दा पानीमा पनि राजनीति भन्ने सुनिन्छ ।

तर, प्रतिष्पर्धा आवश्यक छ । अहिले कराएर उफ्रिएर मात्र हुँदैन प्रविधिको जमाना छ । कसरी उपभोक्तालाई पर्याप्त पानी पु¥याउने भन्ने विषय चाहीँ प्राथमिकता हो । यहाँ नाराले मात्र हुँदैन । यथार्थ कुरा बुझेका छन् जनताले । तसर्थ, उहाँले गरेको कुरामा खास तुक छ जस्तो लाग्दैन मलाई ।

भावी योजना चँही के छ नि तपाईको ?

बिर्तामोड खानेपानीमा छ हजार पाँच सय उपभोक्ताको संख्या छ अहिले । बिर्तामोडको १,२,३,४,५,६ र ७ को पनि केही भाग र अर्जुनधाराका केही भागमा पानी पुगेको अवस्था छ अहिले । अब भावी योजना भनेको बिर्तामोडको सबै वडा र अर्जुनधाराको दक्षिणी क्षेत्र सबै ठाउँमा पानी पु¥याउने लक्ष्य छ हाम्रो । बिर्तामोडका १० वटै वडामा पाइपलाइन थप्ने । यो खानेपानीको १७औं साधारण सभामै मैले भनेको कुरा हो ।

यसका लागि एकीकृत योजना पनि बनेको छ । अहिले म सुन्दैछु पानीको महशुल महँगो भन्ने कुरा । तर, यहाँ पानी चलाउन नजानेर महशुल महँंगो भएको हो । किनभने मिनिरल वाटरभन्दा राम्रो पानीले घर भिजाइन्छ । बारीमा सागसब्जीका लागि पटाइन्छ । त्यो भएर पनि जति बढी पानीको प्रयोग गरियो उति नै महशुल तिर्नुपर्छ । पानी चलाउन नजान्दा यो सदस्य आएको हो । यहाँको पानी सबभन्दा सस्तो छ । तर, पनि बुझाइ गलत भएका कारण महँगो भनिएको हो । हामी अब पानी कसरी प्रयोग गर्ने भन्ने विषयमा पनि आम उपभोक्तालाई सचेत गराउँछौं ।

अर्काे कुरा बिर्तामोडमा अहिले चारवटा ट्याङ्की छन् । जुन ट्याङ्कीले मात्र अझैं पर्याप्त पानी पु¥याउन सकिरहेको छैन । अब नयाँ बसपार्क क्षेत्रमा छुट्टै अर्काे पानी ट्याङ्की निर्माण गर्ने पक्षमा छौं हामी । जसका लागि काम भइरहेको छ । यसो गर्दा हामीलाई आवश्यकपर्ने पानी सहज रुपमा उपलब्ध गराउन सहयोग पुग्छ ।

खानेपानीमा राजनीतिक भएन र अहिले ?

संस्थापक अध्यक्ष टोरुप प्रसाईले २० वर्षसम्म खानेपानीको अध्यक्ष चलाउन भयो । त्यो बेला राजनीति थिएन । उपभोक्ता आफैं समिति बनाउँथे । तर, यसपालीबाट त्यो अवस्था रहेन । यसले खानेपानीलाई सही दिशातर्फ लान्छ जस्तो चाहीँ पटक्कै लागेको छैन ।

मतदातालाई के भन्नुहुन्छ ?

विगतका दिनमा हामीले खानेपानीलाई जुन ढंगले अगाडि बढायौं त्यसलाई अझ राम्रो गतिमा लाने हाम्रो सोच छ । हिजोका दिनमा हामीसँग सबै खुशी हुनुहन्थ्यो । अहिले पनि त्यति नै खुशी हुनुहुन्छ भन्ने विश्वासमा म छु । आगामी दिनमा अझ यो संस्थालाई कसरी उत्कृष्ट बनाएर लने भन्ने चिन्ता छ । फेरि पनि म मात्र होइन हाम्रो समूहलाई विजयी गराउन मद्दत गर्नुभयो भने आर्थिक पारदर्शीतालाई चुस्त राख्छौं ।

संस्थाको वेबसाइट निर्माण गरी संस्थाका गतिविधिलाई वेबसाइटबाट व्यवस्थित गर्छाैं । पानी परीक्षणका लागि ल्यावलाई थप व्यवस्थित गर्न दक्ष जनशक्ति तयार गर्छाैं । त्यसैले फेरि एकपटक हामीलाई भोट दिएर विजयी बनाउन म सम्पूर्ण मतदाता उपभोक्तालाई आग्रह गर्दछु ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्: